Ana sayfa / Sağlık / Alın kırışıklıklarından kurtulmak için bazı bilgiler

Alın kırışıklıklarından kurtulmak için bazı bilgiler

Alın kırışıklıkları sebebini ve nasıl giderileceğine dair bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz. Alın kırışıklıkları sabit ve dinamik kırışıklıklar olmak üzere ikiye ayrılır.

Dinamik Kırışıklıklar

Genç iken cildimiz esnek olur. Kaşlarımızı çattığımız da ya da gülerken beliren ince çizgiler, anlık görülür ve kaybolur. Bunlar dinamik kırışıklıklar olarak adlandırılırlar.

Sabit Kırışıklıklar

Sabit kırışıklıklar, yaşlandıkça ortaya çıkan kırışıklıklardır. Koljen ve elastin cildimizin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Yaşlanan bir insan da kolajen ve elastin üretimi azaldığı için cildimizde kırışıklıklar net bir şekilde gözle görülmeye başlar. Cildimiz elastikiyetini kaybeder.

Cilt altında oluşan oluklar nedeniyle kırışıklıklar ortaya çıkar ve kalıcı hale gelir. Yaygın olarak kaç çatma çizgiler kaşlar arasında oluşan derin yatay çizgilerdir.

Alın Kırışıklıklarından Kurtulmak İçin Egzersiz Yöntemleri

Yaşlanmak acı bir gerçek olsada, erken yaşlanmanın önüne geçebilmek için mümkün olan tüm önlem ve yöntemleri de bilmek gerekir.

Yüz egzersizi; Fiziksel ve zihinsel sağlığı geliştirmek için yoga yada meditasyon yapabiliriz. Yüz kaslarını geliştirmek için bazı egzersizler yapabilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz basit 2 yöntem.

Baş parmağınız ile kaşınızı hafifçe tutun. Kaşınızı kaldırın ve baş parmağınız yardımı ile kaşınızı aşağıya çekmeye çalışın. 5 kez tekrarlayın. Aynı zaman da başınıza masaj da yapmış olursunuz.

Gerçekleştirebileceğiniz basit bir egzersiz daha. Gözlerinizin tamamen açın ve kaşlarınızı iyice yukarı kaldırın. Bu hareketide en az 5 kere uygulayın.

Doğal Kırışıklıklarla Nasıl Mücadele Edilir

Erken oluşan kırışıklıklar sizi rahatsız ediyor ve kurtulmak mı istiyorsunuz? Bu sorunun üstesinden gelebilmenin doğal yolları mevcuttur.

Her ne kadar kırışıklıkların olmasını istemesek te doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olduğunu kabul ediyoruz. İnsanın yaşı ilerledikçe cilt elastik özelliğini yavaş yavaş kaybeder ve cildin bağ dokusunda ki elastin ve kollajenin zayıflaması sonucu incelir ve kurur. Bundan dolayı boyun, yüz ve ellerde kırışıklıklar meydana gelir.

Yüzdeki oluşan kırışıklıkların ana nedenlerinden birisi de güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına uzun süre maruz kalmaktır. Başka bir sebep de hava kirliliğidir. Cildimiz her gün toza, sert ışıklara, hava kirleticilere ve çevrede bulunan ve cilde zarar veren kimyasallara maruz kalıyor ve kırışıklıkların oluşmasına neden oluyor.

Hızlı kilo vermek cildin sarkmasına neden olabilir. Sigara içen kişilerin erken kırışmaya yatkın oldukları da söylenir. Kaş çatma ve bazı yüz ifadelerini sıkça yapan kişilerdede kırışıklıklar görülebilir.

E Vitamini cildi sağlıklı tutmak için hayati bir besindir, C vitamini yetersizliği cilt kalitesinde bozulmaya neden olarak ciltte kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir.

Doğal Kurtulma Yöntemleri

Bir çok insan yaşlanma belirtilerinden korunmak için cerrahi yöntemleri tercih eder. Son yöntemlerden birisi olan botoks, pahalı olmasıyla birlikte, bazı yan etkileride yok değildir. Bu nedenle tercih edilmesi gereken doğal yöntemlerden bazıları şunlardır.

Yediğimiz yemekler dahi cildimizin sağlığını etkilemektedir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak önemlidir. Beslenmede, bol miktarda vitamin ve mineral kaynağı olan meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

Yeşil yapraklı sebzeler, çilekler, yaban mersini vb gibi fasulye ve meyve çeşitleri erken yaşlanmaya karşı mücadele eden antioksidanlar içerir. Alnı, göz etrafı ve diğer yüz alanların da ki kırışıklıklar söz konusu olduğunda, yukarda bahsettiğimiz egzersizler size yardımcı olacaktır. Cildi ve kasları sıkılaştırır, kırışıklıkların giderilmesinde önemli rol oynar.

Kaynakça: https://beautisecrets.com/how-to-get-rid-of-forehead-wrinkles

Buna Baktınızmı?

Su İçmenin Zararlı Olduğu Durumlar

Su İçmenin Zararlı Olduğu 7 Durum Yaşam kaynaklarımızın olmazsa olmazı olan SU yun bile içilip, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir