Ana sayfa / Yaşam / Askerlik Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Askerlik Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanmasının tanımı, askerlik dışında geçen ve SGK primi ödenmeyen zamanlarda ve emeklilikte geçerli olmak üzere, ödenmeyen sigorta primlerinin ödenmesi olarak tanımlanır. Erkek sigortalılar kanunu kapsamına alınan bu hizmet, kişilere sunulmuş bir haktır ve kullanılabilmesi için herhangi bir mahkeme kararı ya da başvuru gerektirmez. İlk sigorta girişi askerlikten önce yapılan kişiler, erken emeklilik sağlanması için askerlik borçlanması hizmetlerinden yararlanabilir.

Askerlik Borçlanmasının Özellikleri

Askerlik borçlanmasının kriterleri, kişinin askere gitmeden önce sigorta girişinin yapılmış olmasından geçmektedir. Kişi, muvazzaf askerlik haricinde geçen ve SGK primi ödenmeyen zamanları, emekli olabilmek için ödemek zorundadır. Vatandaşların er ya da erbaş olarak askere alınmaları nedeniyle, askerlik öncesinde yapılan sigorta başlangıcı primlerinin ödemeleri aksar. Bu nedenle eksik kalan primler borçlanmaya girer. Askerlik borçlanması hesaplamalarından yararlanabilmek için kişinin askerlik hizmetini yerine getirmiş olması, aynı zamanda askerde fazla kalmak zorunda olma gibi bir durumun yaşanmamış olması gerekmektedir. Askerlik borçlanmasının miktarı, kişinin askerde geçirdiği süre kadar olmalıdır.

Askerlik Borçlanması Hesaplama

Askerlik borçlanmasının miktarını hesaplamak için günlük alt kazanç sınırı ve üst kazanç sınırının bilinmesi gerekmektedir. vatandaşın askerlik kademelerinde geçirdikleri sürenin tamamı ya da bir kısmı, bu hesaplamada baz alınmaktadır. Belirtilen askerlik günleri, sigortalıların günlük kazancının %32’si baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu borçlanma için hesaplanacak günlük kazanç miktarı, talebin yapıldığı tarih itibariyle geçerli olan günlük kazanç üzerinden yapılır. Askerliğin tamamlanmasının ardından asgari ücrette değişiklik olması gibi bir durum söz konusu ise, askerlik yapılan dönem değil, son dönemde günlük kazanç hesaplaması baz alınır.
Askerlik borçlanması hesabı, en düşük 21.64 TL, en yüksek 162.32 TL olan günlük kazanç alt ve üst sınırlarına göre yapılmaktadır. bu kapsamda 18 ay askerlik yapmış kişi için en düşük askerlik borçlanması 11.685 TL olarak belirlenecektir.

Askerlik Borçlanmasına Ne Zaman Başvurulur?

Askerlik borçlanması başvuru zamanları, kişilere özel olarak tebliğ edilecektir. Kişiler, tebliğ zamanından itibaren 1 ay içerisinde başvurularını yapmakla yükümlüdür. 1 ay içerisinde başvuru yapmayan kişiler, bu haktan yararlanamayacak, dolayısıyla askerde geçirdikleri süre kadar geç emekli olacaktır. ayrıca prim ödemesinin de tebliğ edilen dönemde yapılması gerekmektedir. başvuru yapılmış, ancak prim ödemesi gerçekleşmemişse, başvuru yapılmamış kabul edilir ve kişi geç emekli olur.

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Çekilir Mi?

Askerlik borçlanması için kredi kullanmak, bankaların bunun için özel olarak verdikleri kredi başlıkları ile mümkün olmaktadır. bunun için belirli bir gelire sahip olunması ve sistemde borçlu konumda olunmaması gerekmektedir. Eğer askere gidildiği yaşlar olan 23- 24 yaşlarında kişi sigortalı olmuşsa, kredi alarak askerlik döneminde eksik kalan prim miktarlarını kapatabilir. Ancak askerlik öncesinde sigorta girişi yapılmamışsa, prim miktarlarından askerlik dönemi çıkarılmaz. Dolayısıyla borçlanma kanunundan yararlanma hakkını da kaybetmiş olur.

Askerlik Borçlanması Kredisi

Askerlik borçlanmasının kredi ile ödenmesi, ihtiyaç kredileri kapsamında yer almaktadır. Ziraat Bankası başta olmak üzere, özellikle devlet bankaları tarafından verilecek krediler, kişinin gerekli belgeleri kullanarak başvuru yapmalarının ardından sorunsuzca alınmaktadır. Bu konuda aylık gelir ve kredi notu, tıpkı diğer kredi çeşitleri gibi önem taşır. bunun için kişinin askerlik borçlanmasına dair varlık belgesi gerekmektedir. kullanılacak kredinin askerlik borçlanması için alındığının beyan edilmesi, kredi faizlerinde ve ödemelerinde esneklik sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede kişiler, kredinin geri ödenmesi konusunda sorun yaşamayacaktır. Ancak bu kredi ve askerlik borçlanması imkanlarından yararlanabilmek için kişinin sigorta başlangıcına dair e- devlet sistemi üzerinden belge alması gerekmektedir.

Buna Baktınızmı?

Doğum Borçlanması Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır? Doğum borçlanmasının tanımı, sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yaptıkları dönemlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir