Ana sayfa / Yaşam / Bencillik Nedir, Bencillik İle Nasıl Mücadele Edilir?

Bencillik Nedir, Bencillik İle Nasıl Mücadele Edilir?

Bencillik (Egoistlik) Nedir?

Bencillik kişinin kendisini yaşamın odağına getirmesi durumudur. Çocukluk döneminde yaygın olarak görülen olumsuz bir duygudur. Arkasında zayıflık ve acizlik yatar. Bencillik erişkinlik döneminde de devam ederse kişinin iç dünyasında zayıf bir kişiliğe sahip olduğunu gösteren bir kanıttır.

Bencillik insanı yalnızca kendi mutluluğuna hizmet ettirmesine hükmeder. Aciziyetin ters bir rolle dışa yansıması durumudur. Gelişmemiş bir kişiliğin göstergesidir. Bencilik kişinin psikolojik bütünlüğünü korur. Kişiye bazı durumlarda kendini ifade etme yönünde olumlu katkılar sağlar. İnsanı gerçek yaşamdan koparıp sosyal ilişkileri bozar. Bencil insanlar toplum tarafından çok sevilmez.

Bencil İnsanın Özellikleri Nelerdir?

bencil insanBencil insan yalnız kendi mutluluğunu düşünür. Sorumluluk almak istemez. Başkalarını anlamak için mücadele etmez. Çoğulcu düşünmez. Yakınlarına iyilik yapmaktan geri durur. Genellikle kolaya kaçarlar. Vermekten çok almayı düşünürler. Her şeye kendi bakış açıları ile bakarlar. Empati becerisi gelişmemiştir. İnsanlardan ve çevresinden beklentisi yüksektir. Kendisine hizmet etmeyen kişilere karşı hırçın tavırlar sergilerler. Beklentilerine cevap vermeyen insanlardan kolay uzaklaşırlar. Bak sohbetbaz.net/ozguven-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Bütün insanların kendisine hizmet etmesini isterler. Kendisine fayda sağlayan şeylerden uzaklaşmazlar. Başka insanların istek ve arzularını önemsemezler. Kendi çıkarlarını toplumun çıkarlarının üstünde tutarlar. Karşı tarafın zarar ce ziyanını düşünmez. Bencil insanlar toplum dışına itilir ve genelde yalnız olurlar. Yalnızlık kişiyi depresyona sürükler. Çevresindeki insanlara güç, para ve güzellik için itimat ederler.

Sürekli şikayet eder ve çevresindeki insanlardan kolay uzaklaşır. İş arkadaşlarına tuzak kurabilirler. Yükselmeyi ön planda tutarlar. Zahmet ve sıkıntıya katlanmak istemezler. İşlerden kaçar. Emek verip yorulmadan emeline ulaşmak ister. Her zaman hazır yolları dener. İşleri başkasına yaptırmayı severler. Sorumluluk duygusu gelişmemiştir. Rahatına çok düşkündür. Tahammül ve sabır düzeyleri düşüktür.

Bencillik İle Nasıl Mücadele Edilir?

Bencillik mutluluğu engeller. Kendini merkeze alan insan başkasının mutluluğunu önemsemez. Bencillikle mücadele etmek için empati becerisini geliştirmek gerekir. Karşıdaki insanı anlamak, onun duygularına saygı göstermek, olaylara onun bakış açısı ile bakmayı bilmek gerekir. Amaçsız ve projesiz insan tembelleşir. Bencillikten kurtulmak için kişinin mutlaka bir amacı ve projesi olmalıdır.

Kişinin kendini ifade etmesine müsaade etmek gerekir. Kişinin bencilliğini fak etmesi gerekir. Farkına varılmayan bencillik düzelmez. Bencilliğin ilacı uzlaşmacı bir anlayışa sahip olmaktır. Kişiler iyilik yapmaya özendirilmelidir. Çevresindeki insanların duygu ve düşüncelerini fark etmesini sağlamak gerekir. Bencillik duygusundan uzak bir yaşam sürmesini sağlamak gerekir.

Buna Baktınızmı?

Doğum Borçlanması Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Doğum Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır? Doğum borçlanmasının tanımı, sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yaptıkları dönemlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir