Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Çocuklarda Meydana Gelen Takıntılar

Çocuklarda Meydana Gelen Takıntılar

Takıntı çocuklarda çok sık görülen davranış bozukluklarıdır. Bazı çocuklar ellerini saatlerce sabunlar. Elleri yıkandığı halde ellerinin hale kirli olduğunu düşünüp yeniden ellerini yıkar. Bu durum çocuklarda takıntının bir habercisidir. Takıntılı durum her 200 çocuktan 1 tanesinde yaşanan bir durumdur. Takıntılar mantık dışı hareketlerin inatla tekrarlanması ile ortaya çıkar.

Takıntılar kişinin istemediği halde zihninde meydana gelen tekrarlanan düşüncelerdir. Aşırı el yıkama, kontrol etme, sayı sayma, sıralama, yürürken çizgilere basmama, düzenleme ve dokunma gibi takıntı çeşitleri vardır. Çocuk takıntının yanlış olduğunun farkındadır fakat bu davranışından bir türlü vazgeçemez. Takıntı durumu 7 ile 10 yaş arası çocuklarda yaygın olarak görülür.

Çocuk ve gençlerde en çok görülen takıntılar; kirlilik hissi, bir hastalık bulaşma korkusu, kötü şeyler olabileceği hissi, şiddet içeren düşünceler, bir şeyleri defalarca yapma isteğidir. Takıntılar sonunda kişide; sık sık yıkanma, düzenleme, kontrol etme, sıralama, sayma, dokunma, tekrarlama, gereksiz şeyler biriktirme, tekrar tekrar aynı şeyi düşünme gibi davranışlar görülür. Çocuklar aile bireylerinden birine bir şey olacak şeklinde korkular beslerler. Kendilerine birisi kötülük yapacağını düşünerek yeni bir takıntı geliştirirler. Çocuklar sürekli el yıkamayla bazı şuur altı korkulardan sıyrılmak isterler.

Çocuklar eşyalarının zarar görmemesi için oyuncaklarını kimseyle paylaşmak istemezler. Bozulmasın diye oyuncağını arkadaşıyla oynamaz. Bazı çocukların sayı sayma takıntısı vardır. Sokakta yürürken gördükleri her şeyi sayarlar. Sayma işini yapmazlarsa rahatsız olurlar. Bazı çocuklarda düzen takıntısı vardır. Sabah okula giderken hazırlık yaparken zorlanırlar. Her şeyi kontrol etme dürtüsü bireye ciddi zaman kaybı yaşatır. Eşyaları, çantası, kitapları, kalemleri her şeyi düzgün olmalıdır.

İsteklerini yerine getiremeyen birey öfke nöbetleri geçirir.Takıntılı davranışların özünde genetik faktörler etkilidir. Anne ve babada görülen takıntılı davranışlar çocuklarda da görülür. Aşırı korumacı anneler, aile bireylerinin endişeli olması, çocuğunun başına bir şey gelecek korkusuyla çocuğunu kısıtlayan anne ve babaların çocuklarında görülür. Takıntısı olan çocuğun üstüne gitmeyin. Bu konuda çocuğa baskı yapmayın. Çocuğu cesaretlendirin. Korkuya neden olan etmenleri tespit edin. Çocuğun özgüveninin gelişmesi için ortamlar yaratın.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir