Ana sayfa / Bilim / Çocuklarımızla verimli bir tatil geçirebiliriz

Çocuklarımızla verimli bir tatil geçirebiliriz

Hepimiz çalışma hayatımızda tatil günlerini iple çekeriz. Tatil zamanlarında çocuklarımızla verimli vakitler geçirebiliriz. Tatilin verimli geçmesi için iyi bir program hazırlamak gerekir. Çocuklar evde vakitlerini bilgisayar ve televizyon karşısında geçirmek ister. Bu istekleri bertaraf etmek için çocuklarla birlikte ortak bir program hazırlanmalıdır. Çocuğun tatilde ders çalışması için küçük bir zaman dilimi ayarlanmalıdır.

Tatilin tümünü kapsayacak ders çalışma planı çocuklarınızı dersten soğutacaktır. Bu yüzden zengin aktivitelerin içine ders çalışma ve kitap okuma sıkıştırılmalıdır. Okul kapanır kapanmaz çocuğa kitap defter açtırmak doğru değildir. Çocuğun başarısızlığı ve karnesi yüzüne vurulması çocukta ters tepkilerin doğmasına neden olur.

Tatilde çocuklar arkadaşları ile oyun oynamak isterler. Çocuklara arkadaşları ile oyun oynayabilmesi için bol zaman ayırın. Oyun dışında ders çalışma, televizyon izleme, bilgisayarla oynama, kitap okuma saatleri gibi aktivitelere yer vermelisiniz. Tatillerde çocuğa televizyon ve bilgisayar konusunda aşırı serbestlik vermek doğru değildir.

Okul açıldığı zaman bu serbestliğe alışan birey okula uyum sağlamada güçlük çekecektir. Tatilde ailece yapabileceğiniz sosyal ve kültürel faaliyetler bulmalısınız. Çocuğu alışverişe götürün. Evde yapılan tamir işlerini çocuklarınızla birlikte yapın. Çocuklarla zeka geliştiren oyunlar oynayın. Çocukları sinema ve tiyatro gibi eğitici ve eğlendirici etkinliklerin içine sokun.

Tatillerde çocukların kitap okumasını sağlayın. Çocuğunuzu kütüphaneye götürebilirsiniz. Kırtasiyeden kendi okuyacağı kitabı kendisinin seçmesini sağlayarak çocuğunuza kitaplar alın. Her gün belirli bir saatte çocukla birlikte sizde ona iyi örnek ve model olarak kitap okuyun.

Çocuğunuzun seviyesine uygun eğlenceli kitaplar satın alın. Okuduğu kitapları size anlatmasını sağlayın. Arkadaşları ile kitap değiş tokuşuna izin verin. Çocuklarda genel kültürün artması için ansiklopedi ve çocuk dergileri alarak çocukların okumasını destekleyin.

Çocuklarımız İçin Yaz Tatilinde Sporun Önemi

Tatil denilince akla dinlenmek gelir. Çocuklarımızla tatil geçirirken çocuklarımızın enerjilerini boşaltacakları zengin sosyal aktiviteler düzenlemek gerekir. Tatilde spor etkinlikleri önemli yer tutar. Çocukları bilgisayara ve televizyona mahkûm etmeyin. Boş vakitlerini televizyon karşısında pasif bir şekilde değil spor etkinlikleri ile değerlendirmeleri için imkânlar yaratmalıyız.

Spor çocukların bedensel ve zihinsel açıdan gelişmesini sağlar. Spor yapan çocukların hafızaları güçlenir. Refleksleri daha düzgün ve hızlı çalışır. Spor yapan çocukların akademik başarıları da zamanla yükselir. Sporla uğraşan çocuklarda liderlik ve güven gibi duygular gelişir.

Çocuklara spor yaptırmak adına onları küçük yaşta yürüyüşe çıkarın. Çocuğunuzun ilgi alanına uygun spor dallarına çocuklarınızı yönlendirin. Ailece yürüyüşler yapın, bisikletle dolaşın, çocuğunuzu bahçelere götürün, parklarda enerjilerini boşaltmalarını sağlayın.

Tehlikeli olduğunu düşünerek çocuğa paten, bisiklet, kaykay almamak çocukta derin duygusal üzüntülere neden olur. Çocuklara kendi çocukluğunuzda oynadığız oyunları öğretin. Yeni şeyler öğrenmek çocukların hoşuna gider. Böylece televizyon, tablet ve bilgisayardan çocuklarınızı uzak tutmuş olursunuz.

Bulunduğunuz bölgede bulunan spor tesislerinden faydalanın. Bak Çocuklarınızı futbol, basketbol ve voleybol maçlarına götürün. Spor yapan çocukların bedensel yapısı güçlenir. Sürekli televizyon ve bilgisayarla oynayan çocuklarda uzun süre oturmaktan dolayı kas ve eklem ağrıları meydana gelir. Televizyon izlerken tüketilen abur cuburlar sağlıksız beslenmeye ve obeziteye neden olur. Spor yapan çocuk düzenli ve sağlıklı beslenir. Spor çocuğun zekâsını geliştirir. Çocuklar daha sağlıklı algılar ve düşünür.

Çocuk sorunlarla baş etmeyi öğrenir. Tüm bu gelişmeler çocuğun özgüvenini güçlendirir. Spor çocukların sağlam bir beden yapısına ve güçlü bir ruh haline kavuşmasını sağlar. Spor yapan çocuklar kötü alışkanlıklarından uzak kalır. Aileler 5 yaşından sonra çocuklarını sportif etkinliklerin içine sokmalıdır. Spor çocuklara disiplin alışkanlığı kazandırır. Kurallara uymanın önemini spor yaparak öğrenirler. Başarılı olmayı, kazanmayı, kaybetmeyi sporla öğrenebilir. Spor bireyin sahip olduğu kıskançlık, öfke, kin gibi olumsuz duyguları kontrol etmesini öğretir. Spor yapan birey kendine güvenir ve başarısız olduğu zaman yeni denemeler yapar. Böylece kişiye mücadele etme azmi kazandırır.

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir