Ana sayfa / Sağlık / Daha uzun yaşamak için adımınızı hızlandırın

Daha uzun yaşamak için adımınızı hızlandırın

Büyük olasılıkla parkta yavaş bir gezinti yapmanın – güneş ışığını emmenin ve insanları izlemenin ne kadar keyif verici olduğunu biliyorsunuzdur. Aslında, insanların yürümesini sağlamak, yürüyüş ve koşu yapmaya teşfik etmek uzun yıllardır halk sağlığı gündeminde yer almıştır. Zindeliğinizi geliştirmek, kalbi ve kemikleri güçlendirmek ve biraz kilo vermenize yardımcı olmak için ve daha uzun yaşamak için adımınızı hızlandırın. Basit ve uygun maliyetli bir yöntemdir yürüyüş yapmak . Ama ne kadar hızlı yürüdüğünüzle genel sağlığınız arasındaki ilişki nedir biliyormusunuz? 

Bu makaledeki araştırmacılar, İskoçya ve İngiltere’den 50.000 yürüyüşçünün etkinliğine bakılarak söylenmiştir. Birisinin ne kadar hızlı veya yavaş yürüdüğü ile ölüm riskleri arasında bir ilişki olup olmadığını öğrenmek istediler. Her bir insanın yürüme hızını ölçmediler – aksine, insanların yürüme hızlarını yavaş, ortalama, canlı veya hızlı olarak değerlendirmelerini sağladılar. Araştırmacılar ayrıca yürüyüşçülere her hafta üstlenilen diğer fiziksel aktiviteler hakkında sorular sordular. Ayrıca diğer yaşam tarzı alışkanlıklarını da sordular – kişinin ne sıklıkta sigara içip alkol içtiği gibi şeyler.

İskoç ve İngiliz yürüyüşçüler arasında araştırmacılar, yürüme hızı ile genel ölüm riskiniz arasında bir ilişki olduğunu keşfettiler. Ortalama yürüme, tempolu ya da hızlı tempo, genel ölüm riskinin azalmasıyla bağlantılıydı. Aynı zamanda kalp hastalığından ölme şansınız da daha azaldığı görüldü. Çalışma aynı zamanda daha hızlı bir yürüme hızı ile daha az kanser olma riski arasındaki bir bağlantıya da bakıldı, ancak ikisi arasında bir bağlantı bulunamadı.

Hızlı Adımlarla Yürümenin Faydaları ve Zararları

‘Hzlı Yürümenin
Fayda ve Zararları’

Hızlı yürümenin sağlığı iyi olanlar açısından mümkündür.  Araştırmacılar, genel olarak yeterince fiziksel egzersiz yapmayan insanlar için yürüme hızınızı arttırmalarında özel yarar sağlayabileceğini söylediler. Kalbini seviyorsan ve daha uzun yaşamak için adımınızı hızlandırın.

  • Unutmayın; Soğuk havalarda yapacağınız yürüyüş tansiyon ve kalp rahatsızlıklarını tetikleyeceği için soğuk havalarda mümkün mertebe yürüş yapmaktan kaçının yada soğuktan korunmak için kıyafetlerinize çok dikkat edin.
  • Sağlıklı ve verim alabileceğiniz yürüyüş programınızı haftada en az 3 veya 4 gün tekrarlamalısınız. Ortapedik sorunu ve kalp rahatsızlığı bulunmayan kişiler yürüyüş hızını saatte 5 / 6 kilometre hızda yaparak terlemeyi gerçekleştirebilirler.
  • Hızlı yürüme esnasında 10/15 dakika aralığında bir kaç yudum su içerek yürüyüşünüzün daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

DIŞARDA YEMEK ALIŞKANLIĞINIZI SONLANDIRIN

Dışarıda yiyecek olduğunuz yiyeceklerden ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanızı öneririm. Özellikle fast-food tarzı yiyecekler tam bir baş belası. Evde mis gibi tazecik yemeğinizi hiç bir şeye değişmeyin. 

Kahve içmek yerine ıhlamur yada yeşil çayı tercih etmeniz doğrultusunda daha sağlıklı yaşama yelken açmış olacaksınız. 

Kırmızı et tüketmek yerine daha çok balık yemeye özen gösterin. 

Kaynak: https://www.mydr.com.au/healthy-living/quicken-your-step-to-live-longer

Buna Baktınızmı?

Su İçmenin Zararlı Olduğu Durumlar

Su İçmenin Zararlı Olduğu 7 Durum Yaşam kaynaklarımızın olmazsa olmazı olan SU yun bile içilip, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir