Ana sayfa / Yaşam / Evde Bakım Parası Başvurusu, Şartları ve Ne Kadar?

Evde Bakım Parası Başvurusu, Şartları ve Ne Kadar?

Evde bakım maaşı nedir, sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir: hastanelerden alınacak rapor sayesinde özel bakıma ihtiyacı olduğu ortaya çıkan kişiler için verilen evde bakım ücretlerini karşılamak için kullanılması gereken miktardır. Evde bakım parası, 2019 yılında gelen son zamla birlikte 1.383 TL olmuştur. Ücret, 2019 zammından önce 1.300 TL idi. Bunun yanında özel bakıma ihtiyaç duyan kişiler için miktar 2019 yılı öncesinde 2.611 TL iken, temmuz 2019 tarihinden itibaren 2.767 TL’ye yükselmiştir.

 

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşına başvuru yapabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanelerden alınacak kurul raporu ile engelli oranı %50 üzerinde olan kişiler, bu ücrete başvuru yapabilmektedir. Bu kapsamda alınacak sağlık raporunun üzerinde bulunan ‘ Ağır engel durumu’ kısmında EVET yazıyor olması gerekmektedir. kişinin ağır engelli olduğunun kurul raporu ile belirlenmesi durumunda bu ücret alınabilmektedir.
 • Kişinin, başkasının yardımı olmaksızın günlük işlerini yerine getiremediğinin beyan edilmesi gerekmektedir. tuvalet, giyinme ve soyunma becerileri gibi becerilerin başkasının yardımı olmaksızın yapılamıyor olması şarttır ve doktor raporu ile de beyan edilmesi gerekir.
 • Kişi adına bulunan tüm gelirler, bu ücret için baz alınır. Bu kapsamda ortalama aylık gelirin, asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekmektedir. Dolayısıyla kişinin, bakıcı tutmak gibi bir isteğinin olması, ancak bu isteği yerine getirecek gelirinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Belirtilen aylık gelir kısıtı, aile içerisinde kişi başı gelir şeklinde hesaplanır. Bakıma muhtaç kişinin birlikte yaşadığı kişilerin, aylık 606.95 TL’den az miktarda gelirinin olması gerekmektedir.
 • Gelir hesaplamasında öğrencilere a,t burs ve krediler hesap içine katılmayacaktır.
  Bu şartların sağlanması halinde kişilere evde bakım maaşı bağlanır.

Evde Bakım Maaşı İçin Talep Edilecek Belgeler

Evde bakım parası için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Adına başvuru yapılacak bakıma muhtaç kişinin ve velisinin T.C. kimlik numaralı kimlik belgeleri aslı ve fotokopisi
  • Devlet hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu
  • Bakıma muhtaç kişiye ait 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Bakıma muhtaç kişiye bakacak kişi, eğer vasisi ise, vasiliği belgeler nitelikte mahkeme kararı
  • Bakıma muhtaç kişiye ait eğitim durumu belgesi
  • Bakıma muhtaç kişinin anne babası boşanmış ise, boşanmayı belgeler nitelikte evrak

Bu evrakların tamamlanmasının ardından kişiler, gerekli mercilre başvuru yapabilecektir.

Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım parasına başvuru yapmak için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. gerekli belgelerin hazırlanmasının ardından bu kurumlara yapılacak başvurularda bakıma muhtaç kişi ve ailesi hakkında araştırma başlatılmasına karar verilecektir. Doktor, fizyoterapist, çocuk gelişimci, sosyolog ve hemşire unvanlarının bulunduğu grup, araştırma kurulu olarak bakıma muhtaç kişiyi mercek altına alır. bakım hizmetleri değerlendirme kurulu olarak adlandırılan grup içerisinden en gerekli görülen 3 kişi, bakıma muhtaç kişinin evine ziyarette bulunur. Sonrasında kişi hakkında yazacakları değerlendirme raporu ile kişinin bakım parası alabileceği ya da alamayacağı konusunda görüşlerini dile getirirler.

Evde Bakım Maaşı Nereye Ödenir?

Evde bakım parası ödeme yerleri PTT’lerdir. Ödeme zamanları resmi tatillere göre ve hafta sonları dikkate alınarak değişiklik gösterir. Kişilere hangi tarihlerde evde bakım parası alacakları tebliğ edilecektir. Her bakıma muhtaç kişinin maaş alacağı yer değişiklik göstermektedir. Evde bakım maaşı, sistemde tanımlanacak hesaba yatırılma seçeneği de bulunmaktadır. Bu kapsamda ikamet adresine en yakın PTT şubesinden ya da sistemde tanımlanacak hesap üzerinden evde bakım maaşı alınabilecektir.

Buna Baktınızmı?

Askerlik Borçlanması Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanmasının tanımı, askerlik dışında geçen ve SGK primi ödenmeyen zamanlarda ve emeklilikte geçerli olmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir