Ana sayfa / Bilim / Jeotermal Enerji Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Jeotermal Enerji Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Termal ısı anlamına da gelen jeotermal enerji, yerkabuğunda oluşan ısısı yüksek su, gaz ve buharlardır. Yer altındaki akışkan sayesinde sıcak su yüzeye taşınır. Jeotermal enerji, üzerinde yaşadığımız yerkabuğunun farklı derinliklerinde biriken sıcaklığın oluşturduğu mineral ve ısısı yüksek su olarak da tanımlanabilir. Jeotermal enerji nedir, kullanım alanları nelerdir konulu başlıklı yazımızda sizleri bilgilendireceğiz.

Jeotermal Enerjinin Kullanım Alanları

Temiz bir enerji kaynağı olan jeotermal enerji, yüzeye yakın ulaşılabilecek bir seviyede olduğunda hidrotermal sistemlerini oluşturur. Ülkemizde jeotermal enerjiden elde edilen ve sağlığa yararları ile bilinen şifalı sular hem yerli turistlerin hem de yurtdışından gelen turistlerin ilgisini çekmekte ve insanlar bu sulardan faydalanmak için ülkemizin çeşitli bölgelerinde tatil yapmaktadır.

Jeotermal Enerjinin Faydalı Yönleri

Romatizma hastalarına faydaları ile bilinen bu sular, ülkemizin farklı yerlerinde kurulan termal tesisler ile hizmete sunulmakta ve birçok insanın yararlanması sağlanmaktadır. Jeotermal enerjinin kullanım alanı bu kadarla sınırlı değil elbette. Jeotermal enerji ile elektrik enerjisi üretimi de yapılabilir ve merkezi ısıtma veya soğutma gibi uygulamalarda kullanılabilir. Aynı zamanda mineralli içecek suyu üretimi gibi birçok farklı alanda kullanılabilen jeotermal enerji düşük ısılarda kültür balıkçılığının yapılmasına da yardımcı olmaktadır.

Jeotermal enerji yer altındaki magmadan beslendiği için mevsimsel değişmelerden en az etkilenen enerjidir. Bu nedenle seraların ısıtılması konusunda da çiftçilerin işini kolaylaştıran jeotermal enerji, ayrıca endüstride konutlarda da kullanılarak insan hayatını oldukça pratik ve kolay hale getirmektedir.

Jeotermal Enerjinin Zararları

Jeotermaller ülkemizde en çok ege bölgesi ve aydın ilimizde bilinmektedir. Yapılan araştırmaya göre jeotermaller bölgesindeki incir ağaçları üzerinde kükürt oranı yüksek çıkmıştır. Tabi söz öz konusu sorun diğer ürünler içinde geçerli.

Hidrojen sülfür gazının hava ile birleşmesi sonucu hidrojen sülfit gazına dönüşüp, bu gazı soluyan kişilerde kalp ve akciğer gibi hastalıkların görülmesi yüksek ihtimaldir.

Kükürt dioksit gazının asit yağmurlarına sebebiyet vermesi ve kemik erimesi gibi bazı hastalıklara yol açması da ön görülüyor.

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir