Ana sayfa / Sağlık / Kış Geliyor Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Besinleri İhmal Etmeyin

Kış Geliyor Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Besinleri İhmal Etmeyin

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Etkili Besinler

Hastalıklardan kurtulabilmek için bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmek gerekmekte. Özellikle kış mevsimine yaklaştığımız bu dönemlerde hasta olmamak ve kışı kolay bir şekilde geçirebilmek adına bu besinlerin büyük önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Kış mevsiminde en çok olunan hastalıkların başında grip ve nezle gelmektedir. Bu hastalıklardan korunabilmek adına da sarımsak tüketimi büyük önem taşımaktadır. Özellikle salatalarda da kullanılabilecek olan sarımsağın ateşte öldürülmeden kullanılması öneriliyor. Aynı şekilde sarımsakla birlikte soğan da güçlü bir bağışıklık güçlendirici besin olarak bilinmekte.

Portakalı ve Mandalinayı Bolca Tüketin

Son dönemlerde portakal gibi meyvelerin suyu sıkılarak içecek olarak tüketildiği görülüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda bu tür meyve suları sadece kalori fazlalığından öteye gidememekte. Meyvelerin posası ile tüketilmesi gerektiğini söyleyen araştırmacıların, portakalın da bağışıklık sistemini güçlendirici besinler içerisinde yer aldığını belirtmekteler.

Narenciye Tüketmenizi Tavsiye Ederiz

Yine pek çok narenciye de sadece kabuklarından ayrılarak tüketildiğinde hastalıklara karşı sizleri koruyabilecek nitelik taşıyor. Bağışıklık sistemini her daim güçlendirecek bir diğer unsur ise sudur. Suyun mikroplardan arındırıcı bir etkisi bulunmakta. Düzenli olarak tüketilecek olan su sayesinde toksinlerden de arınmak mümkün. Ayrıca su tüketiminin belli oranda alınması gerekmektedir. Fazla su tüketimi uzmanlar tarafından önerilmemekte.

Limonlu Ekinezya ve Adaçayı

Ekinezya ve adaçayı gibi çayların soğuk algınlığı durumlarında tüketilebileceklerini söyleyebiliriz. Kışın da tüketilebilecek olan bu içeceklerin içerisine birkaç damla limon sıkıldığında mükemmel bir bağışıklık güçlendirici içecek elde etmek mümkün olacaktır. Günde bir bardaktan fazla tüketilmesi ise önerilmemekte. Bu yüzden hastalık dönemlerinde de doğal yoldan tedavi sağlayabilirsiniz.

Haftada Bir Balık Tüketmeye Çalışın

Bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerden bir diğeri de balıktır. A ve B vitamini içeren balığın salata ile beraber tüketilmesi hazmı da kolaylaştırmaktadır. Haftada 2 ya da 3 kez tüketilebilecek olan balık sayesinde tüm kış hastalıklarını kolay bir şekilde engellemeniz mümkün.

Kuruyemişlerde Bağışıklık Sitemine Destek Veriyor

Son olarak bağışıklık sistemi için kuruyemişler de belli oranlarda tüketilebilecektir. Isıya maruz kalmadan çiğ olarak tüketilebilecek olan kuruyemişler sayesinde, pek çok hastalığı önlemek de olanaklı hale gelecektir. Aynı şekilde kış mevsiminin vazgeçilmezi olan ıspanak sayesinde kemiklerin güçlenmesi de mümkün olmaktadır. Ispanakların en iyi şekilde temizlenmesi ve gerekirse sirkeli suda bekletilmesi büyük önem taşıyan diğer bir konu olarak karışımıza çıkar.

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için “Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler” makalesini ziyaret edebilirsiniz.

Buna Baktınızmı?

Su İçmenin Zararlı Olduğu Durumlar

Su İçmenin Zararlı Olduğu 7 Durum Yaşam kaynaklarımızın olmazsa olmazı olan SU yun bile içilip, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir