Ana sayfa / Fobi / Kleptomani (Çalma Hastalığı) Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Kleptomani (Çalma Hastalığı) Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Kleptomani (Çalma Hastalığı) Nedir?

Kleptomani halk arasında çalma hastalığı olarak bilinir. Bu hırsızlık türünde kişi çalma eylemini ihtiyacı olduğu için yapmaz. Çok değersiz eşyalar çalınır. Çalma hastalığı konusunda hala çalışmalar devam etmektedir. Az anlaşılan bu hastalık her yıl 40 milyar dolar zarara yol açar. ABD ülkesinde yapılan son araştırmalar sonucunda hastalık implus kontrol bozukluğu olarak sınıflandırılmıştır.

Kleptomani hastalığı çocukluk döneminde başlayıp erişkinlik döneminde de devam eden bir hastalıktır. Hastalık 150 yılı aşkın sürmektedir. Hastaların en büyük sorunu bu durumu bir hastalık olarak kabul etmez ve tedaviyi kabul etmez. Kleptomani hastalığı kadınlarda erkeklere göre 4 kat fazla görülür. Her 5 kleptomani hastasının 4 tanesi kadın 1 tanesi erkektir. Hastalık kadınlarda ortalama 35 yaşında erkeklerde 50 yaşında ortaya çıkar.

Kleptomani hastalığı kendiliğinden düzelen bir rahatsızlık değildir. Tespiti de oldukça zordur. Orta yaşlarda kadınlarda bir kayıp sonrası ortaya çıkar. Yani çocuğun evi terk etmesine karşı ortaya çıkar. Kleptomani hastaları genelde evli ya da duldur. Hem kız hem de erkeklerde görülen bir rahatsızlık durumudur. İyi eğitim görmüş kişilerde de bu hastalık görülebilir. Kleptomani anksiyete, depresyon ve seksüel bozukluklar sonrası ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Kleptomani depresyonu ortadan kaldıran ve azaltan bir rahatsızlık olarak göze çarpar. Kleptomani kadınlarda menopoz ve hamilelik döneminde daha sık ortaya çıkar.

Çalma Hastalığı

Yapılan araştırmalara göre kleptomanide aşırı gelişmiş süper ego vardır. Kişi kendini cezalandırmak için hırsızlık yapar. Nesneyi her an el altında tutmak için o nesneye sahip olma arzusu kişiyi kleptomaniye iter. Çalma eylemi kişiye zevkin yanı sıra ruhsal rahatlama verir. Kişi çalma eylemini başarı ile yaptığı zaman kendini mutlu hisseder ve rahatlar.

Kleptomani Nasıl Tedavi Edilir?

Kleptomaniyi başarı ile tedavi eden bir yöntem henüz tespit edilememiştir. Kısa dönemli tedaviler ile sonuca gidilmeye çalışır. Çalma eylemi akla gelince kişinin derin nefes alması tavsiye edilir. Çalma hastalığı ile birlikte kişide mide bulantısı ve kusma ortaya çıkar. Psikoanalitik ve psikoterapi ile çalma hastalığı çözülmeye çalışılır. Kleptomaniye neden olan çatışma bulunup bu çatışmalar üzerinden hareket ederek sonuca gidilir. Hastalara iç görü ve oryantasyon destekleyici tedaviler uygulanır. Hastalar çalma sonucu derin bir pişmanlık yaşarlar.

Bu pişmanlığın yanı sıra hasta kendini suçlu hisseder. Çalma eyleminden elde ettiği mutluluğu ve huzuru kısa sürede pişmanlık ve suçluluk duygusu ile kaybetmeye başlar. Kleptomani hastalarında ortaya çıkan depresyona karşı ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin yarım bırakılması sonucunda depresyon ve çalma davranışı devam eder. Kelptomanide antideprasif ilaçlar uygulanır. Bazı hastalar profesyonel yardım almak yerine kendilerine alışveriş merkezlerini yasaklayarak sorunu çözmeye çalışmışlardır. Bu yöntem ile geçici sonuç elde edilir. Sorundan kaçmak yerine sorunla yüzleşmek gerekir.

Buna Baktınızmı?

karanlik

Karanlık Korkusu Nedir

Karanlık korkusu özellikle yaşamın çocukluk döneminde görülür. Çocukların hayal dünyası çocukluk döneminde gelişmeye başladığı için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir