Ana sayfa / Bilim / Leonardo da Vinci’nin 500 Yıl Önce Yaptığı İcatlardan 10 Tanesi

Leonardo da Vinci’nin 500 Yıl Önce Yaptığı İcatlardan 10 Tanesi

Leonardo da Vinci’nin ölümünden 599 yıl sonra, etkisini her gün gördüğümüz ve kullandığımız modern makinelerin çoğu çalışır ve iyi durumda. Bir mucit, mühendis, bilim adamı ve sanatçı olan Vinci, tarihin en parlak beyinlerinden biriydi. Sadece icatların ilk versiyonlarını yaratma vizyonuna sahip değildi, aynı zamanda dünyanın en ünlü sanat eseri Mona Lisa’yı çizecek kadar çok yetenekli bir ressam olduğunuda kanıtlamıştı. Vinci’nin dehası, icatlarının her birinin, bugün kullandığımız yaygın alet ve makinelere doğrudan bir örnek olduğu gerçeğinde yatmaktadır.

1

Sürekli Hareket Modeli

Da Vinci hayatını, dünyanın işleyişini incelemeye adanmıştı. Doğayı gözlemledi ve fonksiyon, fizyoloji ve hareket hakkında fikir edinmek için sanat ve bilim okudu. Resimdede görüldüğü gibi Da Vinci’nin zamanının ne kadar ileride olduğunu gösteren önemli bir örnek.

2

Dişli Sistemleri

 

da Vinci, vites dişlilerinin işlenişine derinlemesine bakacak ilk kişi olarak kabul edildi. Dişli çarkları için tasarımlar çizdi ve hatta bir uçak için iniş takımı taslağını yarattı.

Bitmemiş birçok projeyi geride bıraktı ve çizimlerinin bazılarını hayata geçirmeyi ölümünden dolayı gerçekleştiremedi. Neyse ki, çalışmalarına halkın ilgisi yoğundu ve makinelerinin birçoğu meraklı beyinler tarafından icat edildi. Da Vinci’nin icatlarının birçoğu, dev tatar yayı ve kendinden itmeli el arabası da dahil olmak üzere dişlilerin çalışması ve işlevine bağlıydı.

3

Kendinden İtmeli Araba

da Vincinin icatlarından bir taneside kendinden itmeli araba idi. Araba yaylar yardımıyla hareket ediyor ve sınırlı olmasına rağmen yönlendirme özelliğine sahipti. Aynı zaman da frenleme kabiliyetide vardı.Bu, Da Vinci’nin test edemediği bir başka icattı. Çabaları başarılı oldu ve el arabası, yayların harekete geçmesi için tekerleklerinin döndürülmesini gerektiren kurmalı oyuncaklara benzer şekilde çalıştığını gösterdi.

4

Dev Tatar Yayı

Da Vinci, 1480’lerin ortalarında çizdiği devasa tatar yayınının figüründe bulunan insandan da belli olduğu gibi çok büyüktü . Yaylı yay, yayı patlatacak bir pime vurmak için bir tokmak kullanarak başlatılabilecek bir krank ve dişli sistemine sahipti. Da Vinci’nin amacı, kayalar ve patlayıcılar gibi büyük mermiler için ve düşmanı korkutmak için tasarlamıştır.

5

ornitopter

Ornithopter’, Yunanca ‘ornithos’ (kuş) ve ‘pteron’ dan (kanat) geliyor. Kanat benzeri yapıları çırparak uçuş yapabilen bir makineyi açıklar. Aslında başkasının da Vinci’den önce kanatlı bir makine yapmayı düşündüğünün bir örneğidir. Bir keşiş olan Malmesbury’den Eilmer 1010’da Malmesbury Manastırı’nda test edebildi. Eilmer’in çarpmadan ve her iki bacağını kırmadan önce yaklaşık 650 feet’lik bir mesafeye ulaştığına inanılıyor. Da Vinci’nin yörüngesi, bir kuşun anatomisine benzer şekilde işlev görecek biçimde tasarlanmıştır, ancak fikrini test edebildi mi hala bilinmemektedir.

6

Mobil Köprü

Mobil köprü, da Vinci’nin savaş kreasyonlarından bir diğeriydi. Fikir: Paketle ve git köprüsüyle askerler suyu geçerken daha kolay zaman geçirir ve etrafta dolaşmak için geleneksel olarak zaman harcamak zorunda kalacakları diğer engelleri kullanırlardı. Da Vinci köprüsü dakikalar içinde kullanılmak üzere kendinden destekli ve hazır olacak şekilde tasarlanmıştır.

7

Rudimentary Makineli Tüfek

Da Vinci savaşa karşı olduğu söyleniyor. Bu 33 namlulu makine modern makineli tüfeklerin ilk, ilkel bir versiyonudur.  33 silahı art arda hızlı bir şekilde ateşlemek için tasarlandı. Bu tasarım, Da Vinci’nin tarihteki yerini bir vizyoner olarak ortaya koyuyor, özellikle de onu 1480’lerde yarattığını düşünsenize. Da Vinci zırhlı araç dahil olmak üzere çeşitli savaş makineleri yarattı.

8

Zırhlı Araç

Da Vinci, her yöne hareket edebilen ve çeşitli silahlarla yüklenen bir konsept aracı yarattı. Bir tanktan daha UFO gibi görünse de, o bir zırhlı araç tı. En belirgin tasarım özelliği 360 derece göstermesi Herhangi bir yönden gelen bir düşmana ateş etmek için kolay savunma silahı. Araç, sekiz kişinin içine sığabileceği şekilde tasarlandı, çünkü gerektiğinde aracı hareket halinde tutmak için sürekli olarak krankları çevirmek zorunda kalınacaktı.

9

Helisel Hava Vidası

Helisel hava vidası bir uçak görevi görecek şekilde tasarlanmıştır. Da Vinci, tasarımın nasıl etkili olacağına dair bir fikir vermek için, şunları yazdı: “Dış kenarı, maksimum dört metre yarıçapı olan kalın bir teldir. Havanın geçmemesi için nişasta ketenli bir bez kullanmanız gerekir. bu makine sanki havaya giren bir vida gibi dönecek ve yükselecek. ”

10

Modern Paraşüt Öncesi

Bu çizimler, Da Vinci’nin paraşüt için erken dönem konsept sanatını tasvir ediyor. Da vinci maalesef, bu buluşu hiçbir zaman inşa edemedi veya test edemedi ve 1783’te, Fransız Louis-Sébastien Lenormand, dünyanın ilk fonksiyonel paraşütünü oluştururken kredilendirildi. Da Vinci’nin paraşüt tasarımı ağır olduğundan (temel olarak dört ağaç parçası kullanılmasını gerektirir) ve paraşütün alışılmadık şekli nedeniyle olukların işlevsel olmayacağına inanılıyordu. Bununla birlikte, 2000 yılında, profesyonel paraşütçü Adrian Nicholas , Da Vinci’nin paraşütünün gerçekten sıcak hava balonundan dünyaya güvenle yüzdüğü zaman ne kadar güvenilir olduğunu kanıtladı.

Kaynak: https://www.popularmechanics.com/about/g27311182/celebrating-leonardo-da-vincis-life-and-inventions/

 

Buna Baktınızmı?

SEVGİLİYE HEDİYE SEÇİMİ

Sevgililer günü hediye seçimi

14 Şubat dünya genelinde sevgililer günü olarak kutlanır. Bugünlerde sevgililer birbirlerine hediye alır ve güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir