Ana sayfa / Bilim / Mahremiyet Kavramı Çocuğa Nasıl Öğretilir?

Mahremiyet Kavramı Çocuğa Nasıl Öğretilir?

Çocuklara kazandırılması gereken en önemli duygulardan birisi mahremiyet duygusudur. Bu duygu çocuğa düzgün bir biçimde öğretilmediği zaman çocuk ilerleyen yıllarda çocuk istismarına kolay uğrayabilir. İlerleyen yıllarda cinsel sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilir. Çocuklara mahremiyet kavramı küçük yaşta anlatılması gerekir. Uzmanlar çocuklara mahremiyet kavramını anlatırken şu yolların takip edilmesini tavsiye etmektedir:
Çocuk tuvalete götürülürken özel bölgesini kapatması küçük yaşta kazandırılır. O bölgenin kişiye özel olduğunu ve kimsenin görmemesi gerektiği anlatılmalıdır.

Çocuğun kendini ve bedenini tanıması sağlanmalıdır. Çocuklara cinsiyet farklılığı küçük yaşta verilmelidir. Kızların ve erkeklerin özel bölgelerinin nereler olduğunu küçük yaşta anlatılmalıdır.
Çocuklar küçük yaşlarda televizyonlardaki cinsel içerikli programlardan uzak tutulması gerekir. Televizyonlardaki cinsel içerikli sahneler çıktığı zaman televizyon kapatılması gerekir. Bu durumda televizyon kapatılamıyorsa da çocukları dikkati başka bir noktaya kaydırılmalıdır. Televizyonlar çocuklardaki mahremiyet duygusunu yok etmektedir.

Küçük yaşta çocuğa mini etek giydirmek, küçük yaşta makyaj malzemelerini kullanmasına izin vermek, anne ve babanın çocuğun yanında cinsel içerikli hareketler sergilemesi çocuktaki mahremiyet kavramını delmektedir. Bu konuda anne ve baba hassas olmalı çocuğuna iyi örnek olup doğru model teşkil etmelidir. Ağaç yaşken eğilir. Bu yüzden çocuklara mahremiyet kavramı küçük yaşta kazandırılır. İşi sıkı tutmalı çocuklarımızı cinsellikten korumalı ve uzak tutmalıyız.

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir