Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Okul Yardım Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Okul Yardım Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Okul yardım parasının tanımı; çocuklu ailelere okul ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla verilen ücrettir. Geri ödenmez ve devlet eliyle ailelere ulaştırılır. Okul yardım parası, PTT şubelerinden kimlik ile alınabilmektedir. Bir defalık verilen miktar, en yüksek 821 TL olarak belirlenmiştir.

Okul Yardım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Okul yardım parası başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve diğer yardım kurumlarına yapılmaktadır. Bu yardım, her yıl, her okul seviyesindeki öğrenciye verilmektedir. Eğitim için desteğe ihtiyaç duyan ailelere gerekli miktarın ödenmesi için başvuru alınması gerekmektedir. eğitimin devamı için yardıma ihtiyaç duyan aileler, Sosyal Ekonomik Destek adı altında SED hizmetlerinden de yararlanabilmektedir. Bu kapsamda hem SED, hem okul yardımı parasından yararlanmak için başvuru yapılacak kurumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
  • Kaymakamlıklar ve muhtarlıklar
  • Vakıf ve dernek yönlendirmeleri
  • Ticaret kuruluşlarının yapacağı yönlendirmeler

Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Okul yardım parası almak için başvuru yapmak, yukarıdaki kurumların yönlendirmeleri ile gerçekleşmektedir. Burs ya da okul yardımı başvurusu yapmak için yer aranması sırasında kişilerin bu kuruluşlara başvuru yapması için bazı belgelere ihtiyaçları olacaktır. bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çocuğun okuduğu okuldan alınacak öğrenci kimlik belgesi, öğrenci belgesi
  • Veli tarafından doldurulacak öğrenci okul parası başvuru formu
  • Veliye ait T.C. kimlik belgesi
  • Öğrenciye ait T.C. kimlik belgesi fotokopisi ve aslı
  • Gelir tespit belgesi aslı ve fotokopisi

Bu belgelerin tamamlanmasının ardından kişiler, özellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve kaymakamlıklar aracılığıyla okul yardım parası başvurusu yapabilecektir. Daha fazla detay ->>

Okul Yardımı Parası Sorgulama İşlemi

Okul yardımı çıkıp çıkmadığını sorgulamak için e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. sisteme T.C. kimlik numaranız ve e- devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Girişin ardından ekranın sağ üst kısmında bulunan arama kısmına okul yardımı yazabilirsiniz. Bunun yanında ekranın en alt kısmında bulunan e- hizmetler menüsü aracılığıyla da okul yardımı parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu e- hizmetler menüsü üzerinden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği sayfasına girerek adınıza burs ya da okul yardımı olu olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi için sizden herhangi bir bilgi istenmeyecektir. Bunun nedeni başta girmiş olduğunuz T.C. kimlik nuamarsı sayesinde tüm bilgilerinizin görünüyor olmasıdır.

Okuyan Çocuğu Olan Ailelere Aylık Maaş Bağlanması

Çocuk okutan ailelere verilecek aylık yardım, okul parası yardımı türleri arasında yer almaktadır. Bu yardımdan yalnızca T.C. vatandaşı olan aileler yararlanabilecektir. Aileler, bu ödeneğe yalnız 1 defa başvuru yapabilecektir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eliyle verilen bu destek, sadece öğrencinin giderleri için kullanılmak üzere kişilere ulaştırılmalıdır. Bu yardımların tamamının icra ve haciz yoluyla kesilmesi ya da borca karşılık alıkonulması mümkün değildir. Lise ve üniversite öğrencilerine yatacak okul parası yardımı değişiklik göstermektedir. Kişilere, farklı miktarlarda yatacak bu bir defaya mahsus miktar, 456 TL ile 821 TL arasında değişiklik göstermektedir. Eğer öğrencinin maddi durumunda 6 ay içerisinde herhangi bir değişiklik olmuşsa, ailede maaş alan kişi sayısı artmışsa, öğrenciye verilen aylık okul yardımı paraları kesilecektir. Yanlış beyan vererek yanıltan ve bu şekilde para alan öğrenciler, aldıkları miktarı ceza ve faizi ile geri ödemekle yükümlüdür. Yanlış beyan ile alınan okul yardım paraları, günlük faizle değerlendirilerek geri alınacaktır.

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir