Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Okuma alışkanlığının kazandırılmasında ailenin rolü

Okuma alışkanlığının kazandırılmasında ailenin rolü

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Kitaplar çocukların zihinsel ve duygusal gelişimlerine önemli katkılar sağlar. Bu yüzden çocuklara kitap bebeklik döneminden itibaren düzenli olarak okunmalıdır. Çocuğun duygusal gelişiminde sevgi, şefkat ve güven büyük önem taşır. Çocuklar kendilerine sevgi ve güveni anlatan kitapları okumayı sever. Anne ve babalar kitap seçerken içinde sevgi ve güven aşılayan konular içeren kitaplar seçmelidir.

1 yaşından itibaren çocuklar resimli kitaplara ilgi duyarlar. Kitaplarda yer alan hayvan resimleri ve nesneler çocuğa anlatılarak çocuğun kitapla tanışması sağlanabilir. Bu anlatım çocuğun kelime haznesini zenginleştirir. Çocuğa ne kadar çok şey anlatırsanız çocuk o kadar erken konuşmaya başlar. Çocuğun ifade etme ve anlatım becerisi gelişir.

3 yaş çocukları kendilerine resimli kitap okunmasından hoşlanırlar. Kitaptaki kahramanlarla kendilerini özdeşleştirirler. Öykü kahramanlarının çocuğa iyi örnek olması gerekir. Kitap içeriğinde cinsellik, şiddet ve korku içeren ifadeler yer almamalıdır. Her gün çocuğa belli bir saate kitap okumak çocukta kitap okuma şevkini körükler. Okuduğumuz kitabı bize anlatmalarını isteyerek çocukların ifade etme becerilerini geliştirebiliriz.

7 yaşında çocuklar daha çok doğa ve hayvan konulu öykü kitaplarını okumayı tercih eder. 7 yaş çocuğu yatmadan önce her gün kendisine yarım saat kitap okunmasını ister. Erkek çocukları spor, bilim ve macera kitaplarını tercih ederken kızlar romantik ve duygusal kitapları okumak isterler. Anne ve babalar çocukların önünde kitap okuyarak onlara iyi bir model olmalıdır.

12 yaşından sonra çocuklar kitap konusunda tercih yapmaya başlar. Çocukları kütüphaneye götürmek, kitapçıdan okuyacağı kitabı almak, doğum gününde kitap hediye ederek çocukları kitaplarla tanıştırabiliriz. Çocuğa ceza olarak kitap okuma cezası vermek çocuğu kitap okumaktan soğutabilir. Güzel bir eylem olan kitap okumayı çocuğa ceza gibi lanse etmek doğru değildir.

ÇOCUĞA KİTAP OKUMA SEVGİSİ NASIL AŞILANIR?

Anne ve babalar çocuklarının kitap okumamasından şikayet ederler. Bu gerçeğin değiştirilmesi için anne ve babalara büyük görevler düşer. Anne ve babalar söylenmeyi bırakıp bu durumu değiştirmek için harekete geçmesi gerekir. Çocuğa kitap okuma sevgisi kazandırmak için anne ve babaların yapabileceği işler şunlardır:

Kitap okuma konusunda anne ve baba iyi bir model olmalıdır. Çocuğun önünde gazete ve kitap okumalıdır. Kuru kuru oğlum, kızım oku demekle olmuyor. Kitap okumanın ne kadar güzel ve faydalı bir iş olduğunu sözlerinizle değil elinize alıp okuduğunuz kitapla gösterebilirsiniz.

Evde akşam mutlaka belirli saatlerde ailecek kitap okumalısınız. Bunun için en ideal saat akşam ezanından sonraki saattir. Bu saatte televizyonları kapatıp ailecek herkesin kitap okuması çocukta kitap okuma şevkini arttıracaktır.

Çocuğunuza seviyesine uygun kitap almalısınız. Her kitap çocuk için uygun değildir. Çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun kitaplar almalısınız. Çocuğun seviyesinin üstünde ve altında kitaplar çocuğunuzu kitap okumaktan soğutabilir.

Çocuğunuzu kitap fuarı, kütüphane, kırtasiye gibi kitapların çok olduğu mekanlara götürün. Okuyacağı kitabı kendisinin seçmesine imkan verin. Kütüphanede sessiz ortamda kitap okumanın zevkine varmasını sağlayın. Para vererek, kendisi seçerek aldığı kitabı okumak çocuğa büyük zevk verecektir.

Çocuğunuza okuduğunuz kitaptan bahsedin. Çocuğunuza okuduğu kitabı size anlatmasını isteyin. Okuduğu kitapların listesini tutun. Çok kitap okudu diye çocuğunuzu ödüllendirin. Çocuğunuza kitap okuma konusunda hedefler koyun. Hedefe ulaşan çocuğunuzu sürprizlerle mutlu edin.

Ceza olsun diye çocuğa kitap okuma cezası vermek çocuğu kitaplardan soğutabilir. Çocuk kitap okumayı bir ceza olarak algılayıp çocuğunuz kitaplardan uzaklaşabilir.

ÇOCUĞA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMA

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞIOkumak bireyin zihinsel ve duygusal gelişimine önemli katkılar sağlar. Bu yüzden anne ve babalar çocuklarına kitap okuma alışkanlığı mutlaka kazandırmalıdır. Çocuklar sevgi, şefkat ve güven telkin eden kitaplar okunmalıdır. Anne ve babalar çocuklara okuyacakları kitapları seçerken dikkatli olmalıdır. 1 yaşından büyük çocuklar resimli kitapları severler. Hayvan, eşya ve nesne resimleri olan kitaplar okunmalıdır. Çocukla konuşmak ve kitap okutmak çocuğun dil gelişimine önemli katkı sağlar.

3 yaş çocuklarına resimli masal kitap okunmalıdır. Bu kitaptaki hayali kahramanlar ile çocuklar kendilerini özdeşleştirirler. Öykü kahramanlarının çocuğa örnek olacak şekilde seçilmesi gerekir. Kitapların içinde şiddet korku öfke nefret gibi konuların olmamasına dikkat etmek gerekir. Çocuklara sevgi ve güven duygusunu telkin eden kitaplar okunmalıdır. Her gün evde belli saatlerde okuma saati yaparak çocuklara kitap okuma konusunda örnek olmalıyız. Kitabı okuduktan sonra çocuğumuzdan bize anladıklarını anlatmasını istemeliyiz. Çocuklar okuduğumuzun dışında kendinden bir şeyler katarak olayı anlatabilir. Bu durumda çocuğa kızmayın. Çocuğu eleştirmekten ve anlattıkları ile dalga geçmekten sakının.

7 yaş çocukları doğa, hayvan ve çocuk konulu öykülerden hoşlanır. Çocuklar yatağa geçmeden önce kendisine kitap okunmasını ister. Uyku öncesi kitap okumak en ideal zamandır. Çocuklar kitap seçimini 12 yaşından sonra yapar. Erkekler spor, bilim ve macera kitaplarını tercih eder. Kızlar ise romantik ve duygusal öykü ve şiir kitaplarını seçerler.

Çocuğa kitap okuma davranışını kazandırmak için iyi model olmak gerekir. Çocuklara seveceği kitaplar almalısınız. Haftada bir çocuk kütüphaneye götürülmelidir. Çocuğa kitap okumak, okunanı anlatmasını istemek çocuğa kitap sevgisi kazandıracaktır. Çocuğa hediye olarak kitap almak, çocuğa kitaplık yapmak, evde uygun kitap okumak için ortam yaratmak gerekir.  Ayrıca hızlı okuma alanında eğitim veren kurumlarada baş vurabilirsiniz. Bakınız

Buna Baktınızmı?

CD’ye Müzik Atma Nasıl Yapılır?

CD’ye ya da DVD’ye şarkı atmak evde, işyerinde, arabada ya da başka bir yerde müzik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir