Ana sayfa / Yaşam / Eğitim / Özel Karakterler Nelerdir?

Özel Karakterler Nelerdir?

Klavyeden özel karakter kombinasyonları özellikle sosyal medya ya da başka platformlar için şifre almak isteyenlerin sıklıkla karşılaştığı tanımlamalar içinde yer almaktadır. Bilgisayarda kullanılan özel karakterler, bir kelime işlemcinin standart alfabe dışındaki karakterleri ifade etmektedir. Bu tür özel karakterler sıklıkla güvenilir şifre almak için kullanıcılara tavsiye edilen açıklamalarda karşımıza çıkmaktadır. Örneğin kendinize yeni bir sosyal medya hesabı açtığınızda bazı siteler şifrenizde özel karakter kullanımına izin vermeyeceği gibi bazı web sitelerinde ise şifrenizde özellikle bu türden karakterler kullanmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmaktadır.

Bilgisayarda ya da akıllı telefonlarda yazım konusunda kullanılan klavyeler aynı düzene sahiptir. Akıllı telefonlardaki ya da tabletlerdeki klavyeler sadece bilgisayar klavyesinin dijital hale getirilmiş versiyonlarıdır. Dolayısıyla bu tür klavyelerde özel karakter tuşlarını bulmak mümkündür. Özel karakterler kodları ile şifre oluşturmak hesabınızın güvenli olmasını sağlamanın yanı sıra kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmesini de bir o kadar zorlaştırmaktadır.

Özel Karakterler Nedir?

Özel karakter simgeleri, bilgisayar klavyesinde yer alan tuşlarla oluşturulan birtakım kombinasyonlar sonrası kelime işlemcisi programlar olan Word, Excel, Not Defteri ya da internet siteleri gibi platformlarda standart alfabe dışında karakter kullanımıdır. Genellikle internet sitelerinin kullanıcı hesaplarında yazılmaması istenen özel karakterler nedir sorusuna yanıt olarak şunlardan bahsedilebilmektedir:

@
!
?
^
+
$
|
/
*
½
=
}
[

_
%

Görüldüğü üzere alfabe dışında klavye ile oluşturulabilen bu tür semboller özel karakter kapsamına girmektedir. Bilindiği üzere günümüzün en çok kullanılan ve Türkiye’den de geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında alınan üyelik hesaplarında özel karakterlerle isim yazma yasaklanmıştır. Bu nedenle bu tür karakterleri hesap oluşturmanız durumunda kullanamazsınız.

Özel Karakterler Nasıl Yapılır?

Klavyede özel karakter yapmak için birtakım kombinasyonlar kullanmanız gerekmektedir. Yukarıda açıklamış olduğumuz gibi dünyaca ünlü sosyal medya platformlarının aksine pek çok forum sitesinde alacağınız üyelik hesaplarında bu tür sembolleri kullanmanız serbesttir. Klavyede özel karakterler nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak şu kombinasyonlar uygulanmaktadır:

® işaretini yapmak için ALT + 169 kombinasyonu
© işaretini yapmak için ALT + 184 kombinasyonu
™ işaretini yapmak için ALT + 0153 kombinasyonu
¿ işaretini yapmak için ALT + 168 kombinasyonu
♥ işaretini yapmak için ALT + 3 kombinasyonu
$ işaretini yapmak için ALT + 4 kombinasyonu
♂ işaretini yapmak için ALT + 11 kombinasyonu
♀ işaretini yapmak için ALT + 12 kombinasyonu
☺ işaretini yapmak için ALT + 1 kombinasyonu
♫ işaretini yapmak için ALT + 14 kombinasyonu
← işaretini yapmak için ALT + 27 kombinasyonu
☼ işaretini yapmak için ALT + 17 kombinasyonu

Hazır Özel Karakterler

Hazır özel karakter simgeleri sayesinde klavyeden kombinasyon yapma derdi olmadan dilediğiniz karakteri sitemizden kopyalayarak Facebook başta olmak üzere pek çok sosyal medya platformunda kullanabilirsiniz. Bu özel karakterler şunlardır:

Yuvarlak içinde harfler;

ⒶⒷⒸⒹⒺⒻⒼⒽⒾⒿⓀⓁⓂⓃⓄⓅⓆⓇⓈⓉ ⓊⓋⓌⓍⓎⓏ

ⓐⓑⓒⓓⓔⓕⓖⓗ ⓘⓙⓚⓛⓜⓝ ⓞⓟⓠⓡⓢⓣ ⓤⓥⓦⓧⓨⓩ
Gülücük işaretleri; ☹ ☺ ☻ ت ヅ ツ ッ シ Ü ϡ

 

Buna Baktınızmı?

Euro İşareti Ne Anlama Gelir?

Euro para birimi işareti anlamı, Yunan alfabesinde yer alan epsilon (ϵ) harfinden esinlenerek oluşturulmuştur. Euro …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir