Ana sayfa / Sağlık / Pişik Nedir, Neden Oluşur ve Nasıl Önlenir

Pişik Nedir, Neden Oluşur ve Nasıl Önlenir

Pişik Nedir?

Bebekler ilk 9 aylık süreçte pişik problemini çok sık yaşar. Pişikler özellikle bebeğin alt kısmında ve koltuk altında görülür. Bebeğin alt bezini zamanında değiştirmemek pişiğe neden olur. Bebekler ilk aylarda çok sık idrar yapar. Bebeğin idrar yolları tam gelişmediği için bebek çok sık idrar çıkarır.

Pişik Neden Oluşur?

Bebek idrar ve dışkısın yaptığı zaman altı hemen değiştirilmelidir. İdrar ve dışkı tene değdiği zaman vücutta pişikler meydana gelir. Kalitesiz bebek bezi kullanımı da pişiğe neden olur. Bebeğin bezinin sızdırmaması gerekir. Bebeğinizin tenine ve bedenine uygun sızdırmayan bebek bezlerini tercih etmelisiniz. Islak mendiller pişiğe neden olur. Islak mendil içerisinde paraben varsa bu ıslak mendiller kullanılmamalıdır. Anne sütüyle birlikte alınan bazı maddeler pişiğe neden olur. Vücudun çinko eksikliği de pişiği tetikler. Diş çıkarma döneminde bebeklerin kullandığı antibiyotik ilaçlar da pişiğe neden olur.

Pişik Olduğunda Neler Yapılabilir?

Pişik oluşumunu önlemek için bazı tedbirler alabilirsiniz. Bu tedbirler şunlardır:
Bebek için kaliteli bebek bezi tercih edin. Bebeğinizin cildini tahriş etmeyen bezleri seçin. Bezler bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun olmalıdır. Bezler sızdırmamalıdır. Bebeğin altını sık değişirin. Gece çocuğunuz uyumuş olsa bile altı kirli ise mutlaka altını değiştirin. Bebeğin altını her gün havalandırın. Özellikle sıcak aylarda bebeğin altı havalandırılıp nemlendirilmediği için bebeklerde pişik görülür.

Pişiği önlemek için bebek altını değiştirirken ıslak mendil yerine bebeğinizin altını ılık su ile yıkayın. Yıkama işleminden sonra bebeğin altını güzelce kurulayın. Bu bebeğinizi rahatlatacak ve pişik oluşumunu önleyecektir.
Emzirme döneminde beslenmenize dikkat edin. Çinko eksikliğiniz varsa bunu tamamlayan gıdaları doktorun önerdiği şekilde tüketmeye özen gösterin.

Bebeğinizi sık güneşe çıkarıp bebeğin vitamin eksikliğini tamamlayın. Bebeğinizin hijyen durumuna dikkat edin. Altını zamanında değiştirip düzenli olarak banyo yaptırın. Yıkama işleminden sonra bebek yapı ile bebeğin cildini nemlendirin.

Pişik olan bölgeye talk pudrası süzmelisiniz. Bitkisel içerikli yöntemler kullanarak pişiği önleyebilirsiniz. Zeytinyağı, badem yağı, e vitamin yağı ve sarımsak kullanarak pişiği önleyebilirsiniz. Pişik sonrası kızarıklığın geçmesi için Hindistan yağı ve balık yağı kullanabilirsiniz. Pişik için kullanacağınız ürünlere bebeğinizin alerjisi olup olmadığını tespit etmelisiniz.

Pişik ve mantar nasıl ayırt edilir?

Bebeklerde pişik olan bölgelerde mantar enfeksiyonu da görülür. Özellikle antibiyotik ilaç kullanılan bebeklerde, kortizonlu krem kullanıldıktan sonra mantar enfeksiyonu görülür. Sıcak ve nem mantar enfeksiyonunu arttırır. Pişik ve mantar enfeksiyonu birlikte görüldüğü zaman pişik patlak kırmızı renkli bir görünüme sahip olur. Pişik alanının çevresinde kırmızı serpinti şeklinde döküntüler ortaya çıkar. Pişiklerde gereksiz mantar ilacı kullanımı sağlık açısından sakıncalıdır. Mantar kremleri ve kortizon içeren kremler doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Pişiği önlemenin yolları nelerdir?

Bebeğin altı günde en az 5 kez değiştirilmelidir. Alt değiştirirken kimyasal içermeyen temizleme mendili kullanılmalıdır. Temizleme mendili yerine suyla ıslatılmış pamuklu bez kullanın. Bebeğin poposu ve genital organı iyi temizlenmelidir. Bebeğin altı tamamen kuruduktan sonra bağlanmalıdır. Bebeğin altı ıslak bırakılmamalıdır. Bebeğin bezini bağlamadan önce 5 dakika poposu açık bırakılmalıdır.

Buna Baktınızmı?

Su İçmenin Zararlı Olduğu Durumlar

Su İçmenin Zararlı Olduğu 7 Durum Yaşam kaynaklarımızın olmazsa olmazı olan SU yun bile içilip, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir