Ana sayfa / Teknolojik bilgiler / Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor?

Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor?

Evde en çok kullanılan elektronik aletlerin başında ütü gelir. Ütü yaparken zaman kaybeden ve iyi ütü yapamamaktan şikâyet eden kişilerin asıl sorunu yanlış ütü kullanıyor olmasıdır. Sizler için iyi bir ütünün nasıl seçileceğini ve hangi kriterlerin önemli olduğunu araştırdık. Uzmanlar ütü alırken şu hususlara dikkat etmenizi tavsiye ediyor:

Watt Gücü: Ütü yaparken kıyafetlerin kolay açılması için Watt gücü yüksek ütüler tercih edilir. Watt gücü bir ütünün ne kadar güçlü olduğu gösterir. Watt gücü 2000-2400 olan ütüler en çok tercih edilen ütülerdir.

Buhar Gücü: Buhar gücü yüksek olan ütüler elbiseleri daha kolay ütülemenizi sağlar. Ütünüzün buhar gücü düşükse ütü yaparken daha fazla uğraşmak zorunda kalırsınız. Bu da sizi yorar ve size zaman kaybettirir. Bazı kıyafetlerin kırışıklığı çabuk geçmez ve açılması uzun sürer. Şok buhar gücü ile bu sorunu aşabilirsiniz. Şok buhar gücü özelliği zor kumaşlar için geliştirilmiştir. Şok buhar gücünün ütülerde dakikada minimum 90g/dk olması tavsiye edilir.

Ütünün Tabanı: Ütünüzün elbiseye yapışmaması, kumaşın yanmaması ve kumaşın sararmaması için ütünün tabanı seramik olmalıdır. Seramik taban kumaşa yapışmaz ve ütünün kumaş üzerinde kolay hareket etmesini sağlar. Teflon tabanlar kumaşın yanmasını ve sararmasını önler. Çelik tabanlı ütülerde kumaşın yanma riski oldukça fazladır. Tabanı seramik ya da teflon olanı tercih etmelisiniz. Ütünün tabandaki gözeneklerde önemlidir. Ütü tabanında ne kadar gözenek var ise o kadar çok buhar çıkış noktası var demektir. Buhar çıkışının fazla olması kusursuz ütü yapmanıza olanak sağlar.

Buna Baktınızmı?

Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmemez Gerekli Biliyormusunuz?

Televizyon almaya mı karar verdiniz? Televizyon konusunda bilgi sahibi değilseniz üzülmeyin. Uzman ekibimiz televizyon alırken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir