Ana sayfa / Bilim / Yanık Nedir, Olumsuz etkileri ve İlk Yardım

Yanık Nedir, Olumsuz etkileri ve İlk Yardım

Yanık Nedir?

Ateş, radyasyon, kızgın cisim gibi yakıcı etkenlere maruz kalması sonucu cilt dokusunda meydana gelen bozulmalara yanık denir. Yanıklar derecelerine göre 3 alt başlıkta toplanır:

Birinci Derece Yanıklar: Derinin yüzeyinde kızarıklık şeklinde ortaya çıkar. Deri rengi kırmızı ile pembe arası bir renge bürünür. Dokular hasar görür. Bu yanık hastaya acı verir. Yanık bölgesinde şişlikler görülür. En hafif yanık türü olup 48 saat içinde kendiliğinden iyileşen yanık türüdür.

İkinci Derece Yanıklar: Derinin birinci ve ikinci tabakası bu yanıktan etkilenir. Deri içi su dolu kabarcıklar meydana gelir. Çok ağrılı bir yanık türü olup mutlaka tıbbi müdahale gerekir. Kendiliğinden iyileşmez.

Üçüncü Derece Yanıklar: Bu tür yanıklarda derinin tüm tabakaları olumsuz etkilenir. Kaslar, sinirler ve damarlar ciddi hasar alır. Yanık bölgesi beyaz kuru yaradan siyah renge dönüşür. Ağrı hissedilmez. Çünkü bütün sinirler zarar görmüştür.

Yanığın vücutta oluşturduğu olumsuz etkiler

Yanık derinliğe, yaygınlığına ve oluştuğu bölgeye göre organ ve sistemlerde bozukluğa neden olur. Hasta ağrıya dayanamaz. Ağrı ve sıvı kaybı yaşayan hasta şoka girebilir. Hastanın vücudunda yer alan toksinler ve mikroplar enfeksiyona neden olur.

Isı ile oluşan yanıklarda ilk yardım

Kişi hala yanıyorsa, panik durumunu ortadan kaldırın. Hasta ya da yaralı ıslak battaniye ile sarın. Hastanın yuvarlanarak yanmasını durdurun. Hasta ya da yaralının hava yolu açıklığı ve solunumunu değerlendirin. Yanık çok yaygın değilse yanan bölgeyi en az 20 dakika soğuk su altında tutun. Şişliğe neden olabilecek saat, yüzük, bileklik gibi takıları çıkartın. Yanık olan bölgedeki giysileri çıkartın.

Giysi yanan bölgeye yapışmışsa etrafını keserek çıkmasını sağlayın. Yanık bölgesi sabunlu su ile güzelce temizleyin. Su toplayan yerleri kesinlikle patlatmayın. Yanan bölgelere bandaj yapmayın. Yanık yerin üstü temiz nemli bezle örtülür. Yanık üzerine hiçbir merhem ya da ilaç sürmeyin. Hastayı battaniye ile örtün. Yanan vücut bölgesi genişse ve sağlık kurumu uzaksa hastanın sıvı kaybını gidermek için hastaya maden suyu içirin. 112 tıbbi yardım merkezini arayarak yardım isteyin.

Kimyasal yanıklarda ilk yardım

Yanan bölgedeki kıyafetleri çıkarın. Kimyasal maddenin deri ile temasını kesin. Yanan bölgeyi bol tazyiksiz su ile 15 dakika yıkayın. Hastanın üstünü battaniye ile örtün. 112 arayarak tıbbi destek isteyin.

Elektrik yanıklarında ilk yardım

Soğukkanlı yapınızı bozmayın ve sakin olun. Hastaya dokunmadan elektrik akımını kesmeye çalışın. Akımı kesemiyorsanız yalıtkan bir madde ile kişinin elektrik temasını engelleyin. Hastanın solunum yolunu değerlendirin. Hastayı kıpırdatmayın. Vücut bölgesini bezle örtün. Hastanın bilinci açıksa tıbbi yardım isteyin.

Sıcak çarpmasında ilk yardım

Hastayı serin bir ortama alın. Hastanın üstündeki kıyafetleri çıkartın. Hastayı sırt üstü yatırın. Kol ve bacaklarını yüksekte tutmaya çalışın. Hastanın bilinci açıksa ve midesi bulanmıyorsa su ve uz kaybını telafi etmek için hastaya maden suyu verin.

Yanıklarda Nelere Dikkat Edilmeli

Yanığı soğuk su altında 15-20 dakika tutun. Yanık bölgesine kesinlikle diş macunu sürmeyin. Diş macunu yanık bölgesindeki hassasiyeti arttırır. Toplumda yanlış bilinen ve en çok uygulanan yöntemlerden birisi diş macunu sürülmesidir. Yanık bölgesine buz presi uygulamak ya da yoğurt sürmek etkili sonuçlar verir. Yanık bölgesinde oluşan su karacıklarını patlatmayın. Tıbbi destek gelinceye kadar yanık bölgesine krem ve ilaç sürmeyin. Vücut ısısını düşürmeye çalışmayın. Yanık sonrası hasta ısı kaybı yaşar. Bunu önlemek için hastanın üşümemesi için hastanın üstünü örtün.

Buna Baktınızmı?

ISO 9001

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir? Firmaların, şirketlerin ve organizasyonların yönetim biçimlerini; kuralları tanımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir