Ana sayfa / Güncel / Yetim Maaşı Nedir, Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Yetim Maaşı Nedir, Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Yetim maaşı miktarı, vefat eden kişinin eşinin aldığı maaş ile orantılı olarak hesaplanmaktadır. En düşük yetim maaşı miktarı 550 TL olarak belirlenmiştir. Yetim maaşı miktarı, vefat eden kişi üzerinden alındığı için, vefat eden kişinin miras özelliklerine göre değişiklik gösterir. Vefat edenin eşinin, çocuklarının varlığına ve sayısına, kardeşlerine ve miras alt soy düzenine göre yetim maaşı alma oranları değişiklik göstermektedir.

Yetim Maaşının Miktarı

Yetim maaşının dağılımı, kişinin veliaht ve mirasçılarına göre şu şekilde gösterilmektedir:

 1. Vefat eden kişinin bir çocuğu varsa, vefat eden sigortalının maaşının %25’i oranında yetim maaşını çocuğa bağlar.
 2. Vefat eden kişinin birden fazla çocuğu olması halinde, her çocuk için yetim maaşı cinsiyet fark etmeksizin bağlanır. Bu şekilde olan maaş bağlanması, her çocuk için ayrı ayrı %25 olarak belirlenir. Bu nedenle 4 çocuğu olan kişi için tam maaş tutarında ödeme yapılır.
 3. Çocuk başına verilen yetim maaşı, eşe ödenen dul maaşı ile birlikte hesaplanır. Bu nedenle ölen kişinin maaşı, tüm çocuklara ve eşe paylaştırıldığında, maaş tutarını aşan bir sonuç ortaya çıkıyorsa indirim yapılır.
 4. Vefat eden sigortalının maaşının tamamının paylaştırılması halinde eşe 2, çocuklara 1’er hisse düşmektedir.

Yetim Maaşı Ne Zaman Bağlanır?

Yetim maaşının bağlanma süresi, kişinin başvuru yapacağı tarihe bağlıdır. Kişi, ölümün gerçekleşmesinin üzerinden 1 ay geçtikten sonra başvuru yapabilir. Başvurunun yapılacağı kurumun yapacağı değerlendirme sonucunda maaş bağlanmasına hükmedilir. Bunun yanında kişiler, ölüm belgesi çıkmadan yetim maaşı başvurusunda bulunamazlar. Bu maaşa başvuru yapmak için öncelikle ölüm belgesinin çıkması, kişinin vefat ettiğinin resmi kayıtlara geçmesi gerekmektedir. sonrasında yapılacak başvurular ile yetim maaşı alınabilir.

Yetim Maaşının Cinsiyete Göre Dağılımı

Yetim maaşının kız ve erkekler için farkları şöyle sıralanabilir:

  1. Anne ya da baba kaybı için, 18 yaşına kadar tüm erkek çocuklar maaş alabilir. Eğer eğitime devam ediyorsa, herhangi bir başarı şartı aranmadan bu yaş 25’e çekilir. Eğer erkek çocukta herhangi bir engel ve maluliyet durumu varsa, yaş süresiz uzatılır. Çocuk, yaşadığı süre boyunca maaş almaya devam eder.
  2. Anne veya babasını kaybeden kız çocuk, resmi nikah yapmadığı sürece belirtilen maaş olanağından yararlanabilir. Yetim maaşı alan kız evlenirse veya sigortalı bir işe girerse maaş kesilecektir.

Boşanma ya da işten ayrılma durumunda maaş tekrar bağlanır.

Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim maaşı alımı için başvuru, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. bizzat ya da online olarak alınabilecek başvuru, gerekli evrakların tamamlanmasının ardından müdürlüklere ulaştırılır. Bunun için sunulması gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yetim maaşı başvuru dilekçesi
 2. Vefat eden sigortalıya ait ölüm belgesi
 3. Nüfus Müdürlüğü imzalı kimlik araştırma belgesi
 4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (vasilerin tamamına ait)
 5. Erkekler için öğrenci belgesi
 6. Vasilerin tamamına ait 3’er adet vesikalık fotoğraf

Yetim Maaşına İnternetten Başvuru Yapmak

İnternet üzerinden yetim maaşı başvurusu, e- devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile yapılacak başvurunun ardından sağ üst kısımda bulunan arama kısmına tıklanmalıdır. Buradan Sosyal Yardım ve Yetim Aylığı yazılarak, yetim aylığı başvuru ekranına ulaşılabilir.
Yapılacak yönlendirme, sizi Turkiye.gov.tr adresine yönlendirecektir. Sisteme gerekli T.C. kimlik numarası gibi bilgiler yazıldıktan sonra yetim maaşı formu ekrana gelir. Form doldurulup sağ üst kısımdan çıktısı alındıktan sonra gönderilmelidir.

Buna Baktınızmı?

Hakkaride teröristler tarafından vurulan köpek :(

O SADECE BİR HAYVANDI Hakkari’de askeri bölgemize sızmaya çalışan bir gurup soysuz teröristleri görünce havlamaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir